• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Cieszyno Cieszyno na mapie
Panda Zielona szkoła w Cieszynie: AKADEMIA BADACZY PRZYRODY WWF

Cieszyno to zaciszna zachodnio-pomorska miejscowość o unikalnej przyrodzie i ciekawej poniemieckiej architekturze, część najbardziej ekologicznej wojewódzkiej gminy Złocieniec. Znajduje się na południowym brzegu jeziora Siecino, części pojezierza Drawskiego, wkomponowane dodatkowo pomiędzy las i rozległy krajobraz wiejski. Oferuje znakomitą możliwość obserwacji kormoranów i innych ptaków wodnych, rzadkiej roślinności torfowiskowej, płazów i gadów, a także znalezienia śladów bytowania wydry i bobra. W Cieszynie zwraca uwagę pałac z końca XIX wieku i przyległy do niego zabytkowy park w stylu angielskim o dużej różnorodności gatunkowej. Oprócz rodzimych gatunków, spotkamy tu m.in. oliwnik srebrzysty, cyprysik Lawsona czy daglezję zieloną.

Zakwaterowanie:
W zależności od dostępności miejsc, proponujemy pobyt w jednym z dwóch ośrodków wypoczynkowych. Oba są ogrodzone i położone w zacisznej okolicy bezpośrednio nad jeziorem Siecino.

Jeden z ośrodków jest osadzony w pięknej scenerii ponadstuletniego pałacu z otaczającym go zabytkowym parkiem, co przywodzi na myśl klimat rodem z Harry’ego Pottera. Pokoje 2-3 osobowe, na terenie boiska do siatkówki i koszykówki, zewnętrzny namiot, ławeczki, alejki, miejsce na ognisko. Przedwojenna architektura, piękny wystrój wnętrz, tarasy, darmowe rowery do wypożyczenia z klasą.

Drugi ośrodek jest położony w lesie na brzegu Siecina. Duży teren dookoła ośrodka obfituje w ogromną różnorodność gatunków roślin leśnych, drzew i ptaków, dlatego część zajęć można prowadzić nawet bezpośrednio na miejscu. Jasne, 2-3 osobowe pokoje, rozświetlona jadalnia, a wśród “domowników” miejsca łagodne dwa psy i kot. Na terenie: boisko do siatkówki i tenisa, plac zabaw dla dzieci, miejsce ogniskowe, pomost, wiata, taras z widokiem na jezioro, piłkarzyki.

Wycieczka:
Proponujemy wycieczkę do Dzikiej Zagrody w Mirosławcu i oprowadzanie z przewodnikiem. Obserwacja rysi nizinnych, karmienie żubrów, ciekawostki o zwierzętach. Spacer po Czaplinku, zwiedzanie Izby Muzealnej i miniatur regionalnych budynków w Otwartym Zabytku. Zapomniane tradycje w Żelisławiu: pieczenie szczodraków, przędzenie na kołowrotku, roboty na kole garncarskim.

Wybrany obszar obfituje w atrakcje o wysokich walorach regionalno-przyrodniczych. Dlatego istnieje możliwość zaplanowania alternatywnej wycieczki czy zwiedzenia dodatkowych miejsc w drodze na zieloną szkołę lub z powrotem.

Alternatywny kierunek: Spacer po Wałczu: lekcja w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej “Młody Obserwator”, wiszący most na Morzycówce, rejs statkiem po jeziorze Raduń.

Dodatkowe propozycje do zwiedzania:
Zwiedzanie skansenu Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią: 28 obiektów budowlanych, zaczynając od XVIII wieku - m.in. szkoła, sklep, karczma, warsztaty rzemieślnicze i domy chłopskie.
Zwiedzanie z przewodnikiem Drawieńskiego Parku Narodowego i lekcja terenowa, np. “Zwierzęta, rośliny i grzyby Puszczy Drawskiej”.

Przykładowy program dla klas IV-VI SP

Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad.
Gry integrujące z prowadzącymi (m.in. „Imię + roślina/zwierzę”, „Zwierzęce kim jestem?”, „Kto jest kim”, „Dwa patyki’, „Jeleń i wilki”, „Dracula”), przygotowanie wizytówek. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów („Gadający Patyk”). Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach – założeniem jest, aby zachować proekologiczną i prozdrowotną postawę podczas wycieczki. Wspólne spisanie regulaminu w trakcie burzy mózgów.
Kolacja
Rozpoznanie terenu: XVIII-wieczny kościół ryglowy, pałac z zabytkowym parkiem, przedwojenny cmentarz, niedokończona niemiecka autostrada Berlinki. Zabawy pełne ruchu i leśnych zwierząt (np. “Sowy i sokoły”, “Powiązania”, “Ekosytemy”).

Dzień 2
Śniadanie.
Spacer przyrodniczy do Ruin Młyna pomiędzy jeziorami Okole Wielkie, Krosino i rzeką Drawą. Po drodze: rozpoznawanie gatunków i wybrane aktywności, np. „Drabina ziemi”, „Konstrukcja korzeni”, „Balansowanie kijka”, kierunki świata i wyznaczanie azymutu, obsługa kompasu, „Mapa otoczenia” i „Fotosynteza”.
Obiad.
Wyprawa na pobliską Wyspę Ostrów na Jeziorze Siecino. Zadania w terenie, np. pomiary wysokości i wieku drzewa, karta pracy „Drzewa i krzewy”, zadanie „Znajdź wśród drzew swojego przyjaciela”, „Podsłuchiwanie drzewa” i nietypowa zabawa w chowanego „Szukaj przy bukach”.
Kolacja.
Dyskoteka

Dzień 3
Spacer ścieżką przyrodniczą wzdłuż Rezerwatu Torfowisko nad Jeziorem Morzysław Mały i Rezerwatu Jeziora Czarnówek. Spotkanie z edukatorem regionalnej siedziby RDOŚ-iu w Złocieńcu. Lekcja terenowa “Las jako środowisko roślin i zwierząt”. Dopasowanki „Formy ochrony przyrody” i omówienie, co można w rezerwacie, a czego nie można nawet w parku krajobrazowym.
Obiad
„Galasy, tropy i wypluwki”– pokaz śladów zwierząt i ich praktyczne poszukiwanie w terenie. Wybrane zabawy, np. „Rozpiętość skrzydeł”, „Czyje to jajo?”, „Gniazdo”, „Leśne konstrukcje”, czyli zespołowa budowa szałasów, „Park Narodowy Liliputów”– tworzenie przez uczniów parku narodowego i prezentacja dokonań grup w formie nagrania do telewizji lub „Leśne powiązania” – warsztat o wzajemnych zależnościach leśnych zwierząt i roślin.
Kolacja
Zajęcia w lesie na słuch, wzrok i dotyk (np. „Mapa dźwięków”, „Spacer w chmurach”, „Co tu nie pasuje”, „Naturalne wzory”, „Leśny człowiek”, „Spacer po linie”. Gra ruchowa „Zwierzęta i zasoby”).

Dzień 4
Śniadanie.
Wycieczka do Dzikiej Zagrody w Mirosławcu i oprowadzanie z przewodnikiem. Obserwacja rysi nizinnych, karmienie żubrów, ciekawostki o zwierzętach. Spacer po Czaplinku, zwiedzanie Izby Muzealnej i miniatur regionalnych budynków w Otwartym Zabytku. Zapomniane tradycje w Żelisławiu: pieczenie szczodraków, przędzenie na kołowrotku, roboty na kole garncarskim.
Obiadokolacja.
Warsztaty manualne: własnoręczne pamiątki z zielonej szkoły (np. „Liściowe portrety” - kartkowe odbijanki z gatunkami poznanych drzew czy upcyclingowe portfele z kartonów po sokach).
Pożegnalne Ognisko w ramach kolacji
„Zgadywanie zwierząt” i różnorodność wśród nas, czyli „Poszukiwany, poszukiwana”.

Dzień 5
Śniadanie.
Pakowanie, sprzątanie w pokojach.
Dynamiczna gra terenowa „Ślimak’, w której potrzeba trochę wytrwałości, trochę wiedzy, trochę szczęścia i... zgranej drużyny.
Podsumowanie zielonej szkoły, wspólnych odkryć i przygód: "Koszyczek szczerości" i "Alfabet Cieszyna".
Wręczenie dyplomów "Akademii Badaczy Przyrody" i upominków. Pożegnanie.
Obiad.
Wyjazd z ośrodka.Akademia Badaczy Przyrody

AKADEMIA BADACZY PRZYRODY z WWF to nowość w naszej ofercie, będąca owocem współpracy z Fundacją WWF - międzynarodową organizacją ekologiczną, działającą od ponad 55 lat na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą. Zapraszamy!

Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani