Bardzo Zielone Szkoły

Zielona szkoła w Cieszynie: AKADEMIA BADACZY PRZYRODY WWF

AKADEMIA BADACZY PRZYRODY z WWF jest owocem współpracy z Fundacją WWF - międzynarodową organizacją ekologiczną, działającą od ponad 55 lat na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą. Zapraszamy!

Cieszyno to zaciszna zachodnio-pomorska miejscowość o unikalnej przyrodzie i ciekawej poniemieckiej architekturze, część najbardziej ekologicznej wojewódzkiej gminy Złocieniec. Znajduje się na południowym brzegu jeziora Siecino, części pojezierza Drawskiego, wkomponowane dodatkowo pomiędzy las i rozległy krajobraz wiejski. Oferuje znakomitą możliwość obserwacji kormoranów i innych ptaków wodnych, rzadkiej roślinności torfowiskowej, płazów i gadów, a także znalezienia śladów bytowania wydry i bobra. W Cieszynie zwraca uwagę pałac z końca XIX wieku i przyległy do niego zabytkowy park w stylu angielskim o dużej różnorodności gatunkowej. Oprócz rodzimych gatunków, spotkamy tu m.in. oliwnik srebrzysty, cyprysik Lawsona czy daglezję zieloną.

Zakwaterowanie

W zależności od dostępności miejsc, proponujemy pobyt w jednym z dwóch ośrodków wypoczynkowych. Oba są ogrodzone i położone w zacisznej okolicy bezpośrednio nad jeziorem Siecino.

Jeden z ośrodków jest osadzony w pięknej scenerii ponadstuletniego pałacu z otaczającym go zabytkowym parkiem, co przywodzi na myśl klimat rodem z Harry’ego Pottera. Pokoje 2-3 osobowe, na terenie boiska do siatkówki i koszykówki, zewnętrzny namiot, ławeczki, alejki, miejsce na ognisko. Przedwojenna architektura, piękny wystrój wnętrz, tarasy, darmowe rowery do wypożyczenia z klasą.

Drugi ośrodek jest położony w lesie na brzegu Siecina. Duży teren dookoła ośrodka obfituje w ogromną różnorodność gatunków roślin leśnych, drzew i ptaków, dlatego część zajęć można prowadzić nawet bezpośrednio na miejscu. Jasne, 2-3 osobowe pokoje, rozświetlona jadalnia, a wśród “domowników” miejsca łagodne dwa psy i kot. Na terenie: boisko do siatkówki i tenisa, plac zabaw dla dzieci, miejsce ogniskowe, pomost, wiata, taras z widokiem na jezioro, piłkarzyki.

Wycieczka

Proponujemy wycieczkę do Dzikiej Zagrody w Mirosławcu i oprowadzanie z przewodnikiem. Obserwacja rysi nizinnych, karmienie żubrów, ciekawostki o zwierzętach. Spacer po Czaplinku, zwiedzanie Izby Muzealnej i miniatur regionalnych budynków w Otwartym Zabytku. Zapomniane tradycje w Żelisławiu: pieczenie szczodraków, przędzenie na kołowrotku, roboty na kole garncarskim.

Wybrany obszar obfituje w atrakcje o wysokich walorach regionalno-przyrodniczych. Dlatego istnieje możliwość zaplanowania alternatywnej wycieczki czy zwiedzenia dodatkowych miejsc w drodze na zieloną szkołę lub z powrotem.

Alternatywny kierunek: Spacer po Wałczu: lekcja w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej “Młody Obserwator”, wiszący most na Morzycówce, rejs statkiem po jeziorze Raduń.

Dodatkowe propozycje do zwiedzania:

Zwiedzanie skansenu Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią: 28 obiektów budowlanych, zaczynając od XVIII wieku - m.in. szkoła, sklep, karczma, warsztaty rzemieślnicze i domy chłopskie.
Zwiedzanie z przewodnikiem Drawieńskiego Parku Narodowego i lekcja terenowa, np. “Zwierzęta, rośliny i grzyby Puszczy Drawskiej”.

Galeria

Program

Przykładowy program dla klas IV-VI SP

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące.
Po kolacji rozpoznanie terenu: XVIII-wieczny kościół ryglowy, pałac z zabytkowym parkiem, przedwojenny cmentarz, niedokończona niemiecka autostrada Berlinki. Zabawy pełne ruchu i leśnych zwierząt.

Dzień 2

Spacer przyrodniczy do ruin młyna pomiędzy jeziorami Okole Wielkie, Krosino i rzeką Drawą. Po drodze rozpoznawanie gatunków roślin, kierunki świata i obsługa kompasu.
Po obiedzie wyprawa na pobliską Wyspę Ostrów na Jeziorze Siecino. Zadania w terenie i przyrodnicze zabawy.
Po kolacji dyskoteka.

Dzień 3

Spacer ścieżką przyrodniczą wzdłuż Rezerwatu Torfowisko nad Jeziorem Morzysław Mały i Rezerwatu Jeziora Czarnówek. Spotkanie z edukatorem regionalnej siedziby RDOŚ-iu w Złocieńcu. Lekcja terenowa “Las jako środowisko roślin i zwierząt”.
Po obiedzie poszukiwanie śladów zwierząt w terenie, zwierzęce zabawy ruchowe. Rozwijający kreatywność warsztat „Park Narodowy Liliputów”.
Po kolacji sensoryczne zabawy w przyrodzie.

Dzień 4

Wycieczka do Dzikiej Zagrody w Mirosławcu i oprowadzanie z przewodnikiem. Obserwacja rysi nizinnych, karmienie żubrów, ciekawostki o zwierzętach. Spacer po Czaplinku, zwiedzanie Izby Muzealnej i miniatur regionalnych budynków w Otwartym Zabytku. Zapomniane tradycje w Żelisławiu: pieczenie szczodraków, przędzenie na kołowrotku, roboty na kole garncarskim.
Po obiedzie warsztaty manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Cieszyna.
Pożegnalne Ognisko

Dzień 5

Zabawa podsumowująca wiedzę zdobytą podczas wyjazdu, ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów "Akademii Badaczy Przyrody" i upominków.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.