• wyślij zapytanie   
 • rady dla rodziców   
 • galeria   
 • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
. .

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" od 10 lat zajmuje się organizacją kilkudniowych wycieczek z intensywnym programem ekologicznym. Dla podkreślenia wysokiej jakości merytorycznej takich wyjazdów, nazywamy je "Bardzo Zielonymi Szkołami". Organizujemy Bardzo Zielone Szkoły po to, by zaciekawiać uczniów przyrodą. Realizacja programu przyrodniczo-ekologicznego i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży jest dla nas najistotniejszym elementem wycieczki.
Poczytaj więcej dlaczego zaczęliśmy organizować Bardzo Zielone Szkoły? i przeczytaj przykładowe programy wycieczek.

Nasza oferta skierowana jest do uczniów i nauczycieli wszystkich rodzajów szkół, ale zależy nam na tym, by na "Bardzo Zielone Szkoły" zabierać grupy otwarte, kreatywne a przede wszystkim chętne do odkrywania przyrody... dlatego, aby uniknąć obopólnych rozczarowań, prosimy nie decydować się na Bardzo Zieloną Szkołę jeśli:
 • grupa nastawiona jest na autokarową objazdówkę z zaliczaniem wszystkich zabytków regionu a program ekologiczny stanowi przeszkodę w realizacji tego celu
 • tak naprawdę grupa chciałaby spędzić cały czas na plaży i na straganach z pamiątkami
 • uważacie, że wędrówka po rezerwacie przyrody jest stratą czasu, bo np. "uczniowie są z klasy matematyczno-fizycznej"
 • chcielibyście zmienić cały program, ponieważ nie interesuje Was edukacja ekologiczna i macie inną koncepcję zielonej szkoły
 • uważacie że uczniowie w czasie wycieczki powinni się wyszaleć grając 2 godziny dziennie w piłkę, a z drugiej strony dwugodzinny spacery, wydaje się Wam zbyt męczący
 • uważacie, że jest taki okres w życiu młodych ludzi, że nic im się nie podoba i ... trzeba się z tym pogodzić.

Elastyczność:
Jesteśmy otwarci na modyfikację programu i przygotowujemy ofertę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem. Od Państwa zależy czas trwania wycieczki i jej miejsce. Zajęcia dostosowujemy do wieku uczestników, stopnia ich świadomości ekologicznej, miejsca zamieszkania oraz do programu nauczania w danej klasie. Za każdym razem szczegółowy program wycieczki uzgadniany jest z nauczycielem, realizowane są wybrane przez Państwa warsztaty, wycieczki czy zabawy.

Długość wyjazdu:
Sugerujemy, aby wyjazd trwał nie krócej niż 4 dni (szczególnie jeśli grupa jest z daleka i dużo czasu zajmie dojazd do miejsca docelowego). Optymalna długość wyjazdu to 5 dni – można w tym czasie spokojnie zrealizować program, na czym bardzo nam zależy. Organizujemy także wyjazdy tygodniowe i dłuższe.

Trener a wielkość grupy:
Trener prowadzi zajęcia w grupie nie przekraczającej 25 osób. Jeśli uczestników jest więcej - wysyłamy na zieloną szkołę 2 lub 3 trenerów. Proszę pamiętać, że jeśli na zieloną szkołę jedzie nieparzysta liczba klas - może się zdarzyć, iż jedna z klas zostanie „rozbita” między dwóch trenerów. Warto zdawać sobie z tego sprawę podczas zbierania chętnych i ustalania wielkości grupy, aby oszczędzić dzieciom stresów związanych z rozłąką z kolegami i wychowawcą lub od razu zamówić odpowiednią ilość trenerów.

Odpowiedzialność trenerów i nauczycieli:
Kierownikiem wycieczki z ramienia szkoły pozostaje wyznaczony przez dyrektora placówki nauczyciel posiadający stosowne uprawnienia, dyrektor wyznacza także opiekunów spośród nauczycieli czy rodziców.
W każdej imprezie bierze udział trener edukacji ekologicznej o dużym doświadczeniu w prowadzeniu zajęć z młodzieżą. Organizatora podczas imprezy reprezentuje trener. Trener nie jest opiekunem, jego zadaniem jest prowadzenie warsztatów i występowanie w charakterze przewodnika po zwiedzanych miejscach, ale i wspomaganie nauczyciela w razie problemów.
Nasi trenerzy odpowiedzialni są za realizację programu i przebieg organizacyjny wyjazdu, dzięki czemu podczas zielonej szkoły nauczyciele nie muszą troszczyć się o organizowanie dzieciom czasu, szukanie drogi, kupowanie biletów wstępów itp. Nauczyciele odpowiadają jednak za opiekę nad dziećmi i ich bezpieczeństwo, dlatego konieczna jest Państwa obecność podczas zajęć i wyjść w teren. Do Państwa należy także przeliczanie dzieci, "zbieranie" ich do wyjścia, dopilnowanie, by młodzież poszła spać o odpowiedniej porze oraz - co bardzo ważne - jasne i konsekwentne wyznaczanie granic bezpiecznego zachowania. Trenerzy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą Państwa wspierać w czuwaniu nad bezpieczeństwem dzieci podczas zajęć i wycieczek. Znacie Państwo najlepiej swoich uczniów - jesteście dla nich autorytetem - dlatego oczekujemy, że będziecie wspomagać trenera w zachęcaniu uczniów do czynnego uczestnictwa w zajęciach, a jeśli zajdzie taka potrzeba - również w zachowaniu dyscypliny podczas zajęć.
Prosimy, aby zapoznać dzieci z programem i specyfiką zielonej szkoły już przed wyjazdem - dzieci nastawione pozytywnie, wspaniale pracują, są otwarte i wiele wynoszą z zajęć. Mamy nadzieję na stworzenie z Państwem zgranego - współpracującego dla dobra dzieci i przyrody zespołu.


Ceny:
W cenę wliczony jest:
 • przejazd w obie strony autokarem,
 • noclegi (w pokojach od 2- do 6-osobowych w zależności od miejsca),
 • pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, podwieczorek),
 • ubezpieczenie NNW uczestników,
 • liczne zajęcia, warsztaty wraz z oryginalnymi materiałami,
 • wszystkie bilety wstępu do muzeów, parków narodowych itp.,
 • pobyt opiekunów.

W większości miejscowości organizujemy również jednodniową wycieczkę w celu poznania atrakcji regionu. Na każdą zieloną szkołę jedzie ponadto trener edukacji ekologicznej (przy większych grupach dwóch lub trzech) realizujący program. Najważniejszą usługą zawartą w cenie jest fachowe przygotowanie i realizacja programu edukacji ekologicznej, obserwacji przyrodniczych oraz zajęć o tematyce regionalnej. Warto o tym pamiętać porównując wyprawy z innymi ofertami turystycznymi, które często ograniczają się jedynie do zapewnienia przejazdu, pobytu w ośrodku wypoczynkowym i dyskoteki czy ogniska.

Cenę wycieczki obliczamy dla każdej grupy oddzielnie, gdyż zależy ona od wielu czynników: ilości uczestników, czasu trwania wyjazdu, odległości szkoły od miejsca wyjazdu, czy dodatkowych życzeń. Obliczona cena obejmuje wszystkie związane z "Bardzo zieloną szkołą" koszty, łącznie z transportem, biletami wstępów, programem edukacyjnym. Ośrodek "Źródła" prowadzi działalność edukacyjną, a nasza oferta w zakresie "Bardzo Zielonych Szkół" stanowi odpłatną działalność pożytku publicznego. Nie podajemy ceny za "osobodzień" gdyż nie zajmujemy się wynajmowaniem kwater - proponujemy Państwu kompleksową ofertę wyjazdu edukacyjnego z interesującym, profesjonalnym programem ekologicznym prowadzonym przez doświadczonych trenerów.

Aby otrzymać kalkulację wycieczki lub uzyskać dodatkowe informacje wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie (tel. 42 632 81 18, kom. 519 326 985) lub e-mailem.

Wpłata:
Wpłata za zielona szkołę odbywa się w dwóch ratach – pierwsza, to zaliczka w wysokości 30% ceny wyjazdu – po podpisaniu umowy, reszta należności – najpóźniej na 28 dni przed wyjazdem. Prosimy o dokonywanie wpłat na numer konta: BRE Bank 06 1140 1108 0000 5035 1300 1007, w tytule wpłaty proszę podać koniecznie numer umowy.

Pliki do pobrania:
Umowa (pdf - 153 kB)
Warunki_umowy (pdf - 124 kB)
Regulamin i informacje dla rodziców (pdf - 314 kB) Oszczędzaj środowisko,wydrukuj dwustronnie poziomo, a następnie rozetnij na pół wzdłuż linii.
Lista uczestników (pdf - 33 kB)
Lista uczestników (rtf - 10 kB)
Karta uczestnika (oświadczenie rodzica) (pdf - 391 kB) Oszczędzaj środowisko,wydrukuj dwustronnie poziomo, a następnie rozetnij na pół wzdłuż linii.
Karta wycieczki (pdf - 20 kB)
Dane do rachunków indywidualnych (doc - 46 kB)przyjmujemy płatności bonami turystycznymi

Nasze strony:    ODE "Źródła" | Zmiany klimatu | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani