• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Kty Rybackie Kty Rybackie na mapie
Kąty Rybackie to dawna osada rybacka, położona na Mierzei Wiślanej, na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Wieś znajduje się na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, a od północy otoczona jest lasem, piękną szeroką piaszczystą plażą i wodami Morza Bałtyckiego. O jej przyrodniczych walorach świadczy również obecność Rezerwatu przyrody „Kąty Rybackie” – największego w Europie rezerwatu ornitologicznego, chroniącego miejsca lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej. Mierzeja Wiślana, to kraina z ciekawą historią, a jej liczne atrakcje przyrodniczo-krajoznawcze pozwalają na realizację bogatego programu edukacji ekologicznej.

Zakwaterowanie:
Oferujemy pobyt w ośrodku wypoczynkowym położonym około 1 km od morza, 300 m od Zalewu Wiślanego i z trzech stron otoczonego lasem. Noclegi w dwupoziomowym pawilonie, w komfortowych pokojach 2, 3, 4 osobowych oraz pokojach typu studio, z łazienkami i po kapitalnym remoncie. Każde z pokoi ma wyjście na zewnątrz. Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw, wiata grillowa, miejsce na ognisko, boisko do siatkówki, sala do zajęć i na dyskoteki oraz jadalnia. Teren ośrodka jest ogrodzony.

Zamiast wycieczki:
Kąty Rybackie chociaż niewielkie, oferują wiele atrakcji, dlatego zrezygnujemy z wycieczki autokarowej, a skupimy się na miejscowych zasobach. Zwiedzimy między innymi Muzeum Zalewu Wiślanego, odbędziemy rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także udamy się do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej.
W trakcie zielonych szkół dłuższych niż 5 dni istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego.

UWAGA: W Kątach Rybackich realizujemy wyłącznie 5-dniowe Bardzo Zielone Szkoły.

 W Kątach Rybackich realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI SP


Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad.
Zajęcia integrujące np. „ Kto jest kim”, „Węzeł”, „Widelec”. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie lub narysowanie „regulaminu” w trakcie burzy mózgów. Zwiedzanie najbliższej okolicy, przywitanie z Bałtykiem, wybrane zajęcia: „Plażowy zwierz”, „ Ppodaj dalej”, „Mój kamień”, „Śledzie”, „gra ruchowa „Zwierzęta i zasoby” – o równowadze w przyrodzie.
Kolacja.
”Morze – zrozum przyjaciół” – warsztat mający na celu poznanie ssaków żyjących w Bałtyku oraz zagrożeń płynących dla nich ze strony człowieka.

Dzień 2
Śniadanie.
Spacer nad Zatokę Gdańską, w trakcie - obserwacje przyrodnicze i wybrane zajęcia: rozpoznawanie gatunków drzew, karta pracy „Drzewa i krzewy”, badanie wieku drzewa, zabawa „Budowanie drzewa” oraz „Znajdź wśród drzew swego przyjaciela”. Wybrane zabawy uczące skupienia i kontaktu z naturą np.: „Naturalne wzory”, ”Dźwięki natury”, „Mapa dźwięków”, „Podążanie za dźwiękiem”.
Obiad.
Zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie będzie można zobaczyć m.in. tradycyjne łodzie rybackie. Jeśli starczy czasu warsztat „Błękitna planeta” o zasobach wody na świecie, dostępu do wody pitnej w różnych częściach globu, zanieczyszczeniach wód.
Kolacja.
Dyskoteka.

Dzień 3
Śniadanie.
Przejazd do Żuławskiego Parku Historycznego, aby poznać specyfikę Żuław Wiślanych, a następnie Wizyta w Domu Podcieniowym w Żelichowie. Oprowadzanie z właścicielem – dzieci dowiedzą się jak działa taki dom i jak się w nim kiedyś żyło, do czego służył podcień (pokaz wciągania worków do spichlerza). Dlaczego na Żuławach domy podcieniowe były tak często budowane i dlaczego dziś z kilkuset zostało w dobrym stanie tylko kilka. Na zakończenie gra terenowa.
Obiad.
Warsztat „Rybi szkielet i zagrożenia Bałtyku” lub przejazd do Mikoszewa (możliwe w przypadku opcji z autokarem dostępnym w trakcie pobytu grupy) i spacer do Ujścia Wisły. Nadmorskie obserwacje przyrodnicze, wybrane zajęcia: „Co mam w dłoni”, warsztat ”Śmieciohistoria” , „Naturalne komiksy”.
Ognisko

Dzień 4
Śniadanie.
Piesza wycieczki do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej – obserwacja miejsc lęgowych, po drodze wybrane zajęcia np.: „Budowanie gniazda”, „ Ukryty raport”, „Naturalne wzory”, „Zające i lisy”. Powrót plażą i poszukiwanie bursztynów, zabawa „Od prania do glonów w Bałtyku” .
Obiad.
Wybrane zajęcia w terenie np. budowanie szałasu, „tropienie po śladzie”, „Siedzisko”, „Malowanie naturalnymi barwnikami”, „Podążanie za dźwiękiem”, „szlak ślepców”.
Kolacja.
Zajęcia manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Kątów Rybackich (np. czerpanie papieru, zabawki z kamyków).

Dzień 5
Śniadanie.
Pakowanie, sprzątanie w pokojach.
Podsumowanie wyjazdu. Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Kątów Rybackich". Wręczenie upominków oraz dyplomów "Młodego Ekologa". Ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Ostatnie zabawy: „Dracula”, „Spinacze”, „Niedźwiedź i myszka”, „Nietoperz i ćma”. Obiad.
Wyjazd z ośrodka.
Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani