• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Kty Rybackie Kty Rybackie na mapie
Kąty Rybackie to dawna osada rybacka, położona na Mierzei Wiślanej, na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Wieś znajduje się na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, a od północy otoczona jest lasem, piękną szeroką piaszczystą plażą i wodami Morza Bałtyckiego. O jej przyrodniczych walorach świadczy również obecność Rezerwatu przyrody „Kąty Rybackie” – największego w Europie rezerwatu ornitologicznego, chroniącego miejsca lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej. Mierzeja Wiślana, to kraina z ciekawą historią, a jej liczne atrakcje przyrodniczo-krajoznawcze pozwalają na realizację bogatego programu edukacji ekologicznej.

Zakwaterowanie:
Oferujemy pobyt w ośrodku wypoczynkowym położonym około 1 km od morza, 300 m od Zalewu Wiślanego i z trzech stron otoczonego lasem. Noclegi w dwupoziomowym pawilonie, w komfortowych pokojach 2, 3, 4 osobowych oraz pokojach typu studio, z łazienkami i po kapitalnym remoncie. Każde z pokoi ma wyjście na zewnątrz. Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw, wiata grillowa, miejsce na ognisko, boisko do siatkówki, sala do zajęć i na dyskoteki oraz jadalnia. Teren ośrodka jest ogrodzony.

Zamiast wycieczki:
Kąty Rybackie chociaż niewielkie, oferują wiele atrakcji, dlatego zrezygnujemy z wycieczki autokarowej, a skupimy się na miejscowych zasobach. Zwiedzimy między innymi Muzeum Zalewu Wiślanego, odbędziemy rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także udamy się do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej.
W trakcie zielonych szkół dłuższych niż 5 dni istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego.

UWAGA: W Kątach Rybackich realizujemy wyłącznie 5-dniowe Bardzo Zielone Szkoły.

 W Kątach Rybackich realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI SP


Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad.
Zajęcia integrujące np. „ Kto jest kim”, „Węzeł”, „Widelec”. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie lub narysowanie „regulaminu” w trakcie burzy mózgów. Zwiedzanie najbliższej okolicy, przywitanie z Bałtykiem.
Kolacja.
Warsztat o stylu życia „Jak Eko poznał Lansa”.

Dzień 2
Śniadanie.
Spacer nad Zatokę Gdańską, w trakcie - obserwacje przyrodnicze i wybrane zajęcia: „Co mam w dłoni” „Poszukiwanie skarbów”, rozpoznawanie gatunków drzew, karta pracy „Drzewa i krzewy”, zabawa „Budowanie drzewa” oraz „Znajdź wśród drzew swego przyjaciela”. Wybrane zabawy uczące skupienia i kontaktu z naturą np.: „Naturalne wzory”, ”Dźwięki natury”, „Mapa dźwięków”, gra ruchowa „Zwierzęta i zasoby” – o równowadze w przyrodzie.
Obiad.
Warsztat „Błękitna planeta” o zasobach wody na świecie, dostępu do wody pitnej w różnych częściach globu, zanieczyszczeniach wód.
Kolacja.
Dyskoteka.

Dzień 3
Rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, następnie zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie będzie można zobaczyć m.in. tradycyjne łodzie rybackie. Jeśli wystarczy czasu obserwacja drobnych organizmów żyjących w Zalewie Wiślanym.
Obiad.
Dla klas IV-V „Zwierzyniec” - warsztat metodą Green Drama, którego celem jest poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. Uczniowie wykonają maski, a następnie wcielą się w role dzikich zwierząt - zastanowimy się wspólnie jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta ze strony człowieka i gdzie mogą się one czuć naprawdę bezpiecznie.
Dla klas VI warsztat „Zwierzęta z różnych stron świata” o przyczynach wymierania gatunków.
Ognisko

Dzień 4
Śniadanie.
Piesza wycieczki do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej – obserwacja miejsc lęgowych, po drodze wybrane zajęcia np.: „Nietoperz i ćma” – jak polują nietoperze, „Dracula”, „Spinacze”, „Chustka”, „Niedźwiedź i myszka”.
Obiad.
Formy ochrony przyrody - warsztat “Park Narodowy Liliputów” oraz wybrane spokojne zajęcia w terenie np. „Naturalny warsztat tkacki”, „Siedzisko”, budowanie szałasu, „Malowanie naturalnymi barwnikami”, „Wypalanie traw”, „Podążanie za dźwiękiem”.

Kolacja.
Zajęcia manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Kątów Rybackich (np. czerpanie papieru, zabawki z kamyków).
Dzień 5
Śniadanie.
Pakowanie, sprzątanie w pokojach.
Podsumowanie wyjazdu. Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Kątów Rybackich". Wręczenie upominków oraz dyplomów "Młodego Ekologa". Ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Obiad.
Wyjazd z ośrodka.
Nasze strony: ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Bioróżnorodność | Zabawy podwórkowe | Szkolne ogródki | Ekozorientowani      STAT4u