• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Mae Ciche Mae Ciche na mapie
Małe Ciche to niewielka miejscowość otoczona lasami, położona na obszarze Pogórza Bukowińskiego tuż pod Tatrami, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego i zaledwie 12 km od Zakopanego. Wzdłuż miejscowości przepływa Filipczański Potok, a z okolicznych polan rozciągają się malownicze widoki na Tatry. Doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą, góralską kulturą oraz zrozumienia idei tworzenia parków narodowych.

Zakwaterowanie:
Zależnie od dostępności miejsc proponujemy pobyt w 2 ośrodkach. W przytulnym pensjonacie usytuowanym w spokojnym miejscu na końcu miejscowości, niedaleko lasu. Na ogrodzonym terenie znajduje się trampolina i mały basen letni z podgrzewaną wodą. Pokoje 2, 3, 4, 5, 6-osobowe z łazienkami (razem 50 miejsc). Drugi ośrodek położony u zbocza Tarasówki posiada 90 miejsc w pokojach 2, 3, 4, 5-osobowych oraz duży zielony teren z boiskiem do siatkówki i piłki nożnej.

Wycieczka:
W trakcie pobytu proponujemy wędrówkę z przewodnikiem tatrzańskim łatwym szlakiem turystycznym na Rusinową Polanę skąd rozciąga się przepiękny widok na Tatry Wysokie. Na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec i można skosztować pysznych oscypków. Jeśli wystarczy sił udamy się też na szczyt Gęsiej Szyi.

Istnieje też możliwość zorganizowania wycieczki do Zakopanego, gdzie odwiedzimy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wjedziemy wyciągiem krzesełkowym na „Wielką Krokiew” by wyobrazić sobie z czym mierzą się narciarscy skoczkowie.

 W Małym Cichym realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program 5-dniowy dla klas I-III szkół podstawowych:


Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad.
Gry integrujące z prowadzącymi (wybrane zajęcia: „Węzeł”, „Widelec”, „Kto jest kim”, „Jestem mistrzem…”), przygotowanie wizytówek. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie regulaminu w trakcie burzy mózgów.
Spacer na Zadnią Polanę, skąd rozciągają się piękne widoki na Tatry. Po drodze „Przyrodnicze bingo” i tworzenie „Naturalnych obrazów”, a w lesie zabawa „Znajdź wśród drzew swojego przyjaciela” i warsztat „Park Narodowy Liliputów” - budowanie przez uczniów parku narodowego i prezentacja dokonań grup. W trakcie spaceru zbieranie materiałów do wykonania „łapaczy snów” lub „naturalnych mobili”.
Kolacja.
Wykonanie „łapaczy snów”/„naturalnych mobili” lub czerpanie papieru i ozdabianie go naturalnymi ozdobami.

Dzień 2
Śniadanie.
Spacer przez las do Izby Regionalnej w Murzasichlu, gdzie w tradycyjnej góralskiej chałupie dzieci obejrzą bogate zbiory lokalnej sztuki, rzemiosła artystycznego, sprzętów pasterskich i strojów góralskich oraz wysłuchają opowieści pana Adama Gąsienicy o życiu górali, pasterskich obyczajach oraz poznają zbójnickie legendy. W trakcie drogi powrotnej zabawy: „Pamięciowy aparat fotograficzny”, „Zające i lisy”, „Dźwięki natury” .
Obiad.
Wejście na polanę Zgorzelisko i warsztaty w sąsiadującym z nią lesie. Obserwacje przyrodnicze i zadania w terenie: „Spacer wielkiej uważności”, poszukiwanie śladów i tropów pozostawianych przez zwierzęta, „Wielka galeria zjadania”, obserwacja porostów i wprowadzenie do skali porostowej.
Kolacja.
Dyskoteka.

Dzień 3
Śniadanie.
Wycieczka autokarowa do Zakopanego. Spacer po mieście, skocznia narciarska „Wielka Krokiew” - wjazd wyciągiem krzesełkowym, Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Obiad.
Spacer do Bacówki gdzie baca pokaże jak powstają oscypki, dzieci będą mogły przytulać się do owieczek, grabić siano i zbudować z niego wspólny snopek. Powrót przez Groń i wybrane zabawy: „Zwierzęta i zasoby”, „Ukryty raport” „Nietoperz i ćma”.
Kolacja.
Dyskoteka

Dzień 4
Śniadanie.
Przejazd do miejsca, z którego rozpocznie się wędrówka z przewodnikiem tatrzańskim na Rusinową Polanę. Po drodze ciekawostki dotyczące tatrzańskiej przyrody i jej ochrony. U celu wędrówki - przepiękna panorama Tatr i stada owiec. Jeśli starczy sił, dalsza wędrówka na Gęsią Szyję. W drodze powrotnej Kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Przejazd do Małego Cichego.
Obiad.
Spacer po okolicy w poszukiwaniu śladów i tropów zostawionych przez zwierzęta. Spokojne zajęcia Warsztat „Zwierzyniec” – samodzielne tworzenie masek leśnych zwierząt i warsztat teatralny o zagrożeniach czyhających na leśne zwierzęta lub (dla starszych dzieci) warsztat „Zwierzęta z różnych stron świata” – o przyczynach wymierania gatunków.
Kolacja/ognisko

Dzień 5
Śniadanie.
Pakowanie, sprzątanie w pokojach.
Pakowanie, sprzątanie w pokojach. Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Tatr". Podsumowanie pobytu w formie tworzenia plastycznej mapy okolicy. Wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Obiad.
Wyjazd z ośrodka.
Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani