Bardzo Zielone Szkoły

Bachotek

nad jeziorem Bachotek

Bachotek znajduje się 15 km na północ od Brodnicy, na Pojezierzu Brodnickim. Jest to piękny teren z licznymi malowniczymi jeziorami rynnowymi otoczonymi przez lasy. Bachotek leży w otulinie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. O przyrodniczej randze terenu świadczy wyznaczenie specjalnego obszaru ochrony ptaków „Bagienna Dolina Drwęcy”, będącego częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Bogactwo przyrodnicze Bachotka zachęci młodych obserwatorów i tropicieli do intensywnego poznawania dzikiej przyrody.

Zakwaterowanie

Oferujemy wyjazd do stanicy wodnej położonej w lesie, nad brzegiem jeziora. Składa się ona z całorocznego domu wycieczkowego oraz sezonowego campingu. Dom wycieczkowy (standard turystyczny) dysponuje 71 miejscami w pokojach 2 i 3 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Jadalnia wraz z świetlicą znajdują się w osobnym budynku. Na terenie ośrodka jest plac zabaw, plaża z pomostem, boisko do siatkówki plażowej, bezpieczne miejsce do zabaw sportowych na leśnej polanie oraz miejsce na ognisko. Ośrodek położony jest na uboczu, ok. 3 km od najbliższej wsi, w pięknym, naturalnym otoczeniu - doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą.

Wycieczka

W trakcie dłuższych Bardzo Zielonych Szkół proponujemy wycieczkę autokarową do Brodnicy, gdzie odwiedzimy starówkę, ruiny zamku krzyżackiego oraz atrakcyjną dla dzieci wystawę w Spichlerzu "Życie codzienne mezolitycznych myśliwych sprzed 10000 lat z Mszana"- wszystkie eksponaty są tu kopiami zabytków, dlatego można ich dotykać i wykonywać nimi pracę do której były przeznaczone!

Galeria

Program

W Bachotku realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla dla klas VII-VIII:

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące. Poznanie najbliższej okolicy, spacer nad jezioro.
Po kolacji warsztat metodą Green Drama „Jak Eko poznał Lansa” dotyczący stylu życia.

Dzień 2

Piesza wycieczka wokół jeziora Strażym. W trakcie spaceru zajęcia przyrodnicze oraz zabawy uczące uważności i kontaktu z przyrodą.
Po obiedzie rozmowa na temat prawnych form ochrony przyrody. Warsztat „W zgodzie z Naturą”. Opcjonalnie, prostszy warsztat „Park Narodowy Liliputów.
Dyskoteka.

Dzień 3

Wycieczka autokarowa do Brodnicy, zwiedzanie miasta: starówka, ruiny zamku krzyżackiego, wystawa w Spichlerzu „Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 1000 lat”
Po obiedzie gra na temat zwierząt zagrożonych wyginięciem „Zwierzęta z różnych stron świata”. Zabawy edukacyjne o tematyce zwierzęcej.
Wieczorem warsztat czerpania papieru

Dzień 4

Spacer do gospodarstwa ekologicznego w Pokrzydowie, zwiedzanie gospodarstwa i rozmowa z właścicielem - propagatorem rolnictwa ekologicznego i żywności BIO w Polsce, ekologiczne przepisy i możliwość zakupu żywności BIO.
Spacer po okolicy w poszukiwaniu śladów i tropów zostawionych przez zwierzęta. Sensoryczne zajęcia w przyrodzie.
Ognisko

Dzień 5

Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów „Młodego Ekologa” i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.