Bardzo Zielone Szkoły

Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to osada rybacka, położona na Mierzei Wiślanej, na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Wieś znajduje się na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, a od północy otoczona jest lasem, piękną szeroką piaszczystą plażą i wodami Morza Bałtyckiego. O jej przyrodniczych walorach świadczy obecność Rezerwatu przyrody „Kąty Rybackie” – największego w Europie rezerwatu ornitologicznego, chroniącego miejsca lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej. Mierzeja Wiślana, to kraina z ciekawą historią, a jej liczne atrakcje przyrodniczo-krajoznawcze pozwalają na realizację bogatego programu edukacji ekologicznej.

Zakwaterowanie

Oferujemy pobyt w ośrodku wypoczynkowym położonym około 1 km od morza, 300 m od Zalewu Wiślanego i z trzech stron otoczonego lasem. Noclegi w dwupoziomowym pawilonie, w komfortowych pokojach 2, 3, 4 osobowych oraz pokojach typu studio, z łazienkami i po kapitalnym remoncie. Każde z pokoi ma wyjście na zewnątrz. Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw, wiata grillowa, miejsce na ognisko, boisko do siatkówki, sala do zajęć i na dyskoteki oraz jadalnia. Teren ośrodka jest ogrodzony.

Zamiast wycieczki

Kąty Rybackie chociaż niewielkie, oferują wiele atrakcji, dlatego zrezygnujemy z wycieczki autokarowej, a skupimy się na miejscowych zasobach. Zwiedzimy między innymi Muzeum Zalewu Wiślanego, odbędziemy rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także udamy się do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej.
W trakcie zielonych szkół dłuższych niż 5 dni istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego.

UWAGA: W Kątach Rybackich realizujemy wyłącznie 5-dniowe Bardzo Zielone Szkoły.

Galeria

Program

W Kątach Rybackich realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI SP

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie zajęcia integrujące oraz ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły. Zwiedzanie najbliższej okolicy, przywitanie z Bałtykiem, wybrane zabawy ruchowe.
Wieczorem warsztat ”Morze – zrozum przyjaciół” o ssakach morskich zamieszkujących Bałtyk.

Dzień 2

Spacer nad Zatokę Gdańską, w trakcie obserwacje przyrodnicze, rozpoznawanie gatunków drzew, mierzenie wieku drzew i zabawy z drzewami w roli głównej oraz ćwiczenia uczące skupienia i kontaktu z naturą.
Po obiedzie zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie będzie można zobaczyć m.in. tradycyjne łodzie rybackie. Jeśli starczy czasu warsztat o wodzie „Błękitna planeta”.
Dyskoteka.

Dzień 3

Przejazd do Żuławskiego Parku Historycznego, a następnie Wizyta w Domu Podcieniowym w Żelichowie - oprowadzanie z właścicielem. Na zakończenie gra terenowa.
Po obiedzie warsztat „Rybi szkielet i zagrożenia Bałtyku” lub przejazd do Mikoszewa (możliwe w przypadku opcji z autokarem dostępnym w trakcie pobytu grupy) i spacer do Ujścia Wisły. Nadmorskie obserwacje przyrodnicze i wybrane zabawy.
Ognisko

Dzień 4

Piesza wycieczki do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej – obserwacja miejsc lęgowych, po drodze wybrane zabawy przyrodnicze. Powrót plażą i poszukiwanie bursztynów.
Po obiedzie sensoryczne zabawy w terenie.
Po kolacji zajęcia manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Kątów Rybackich.

Dzień 5

Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie "Dyplomów Młodego Ekologa", ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa. Przyrodnicze zabawy ruchowe przed podróżą.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.