Bardzo Zielone Szkoły

Małe Ciche

Małe Ciche to niewielka miejscowość otoczona lasami, położona na obszarze Pogórza Bukowińskiego tuż pod Tatrami, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego i zaledwie 12 km od Zakopanego. Wzdłuż miejscowości przepływa Filipczański Potok, a z okolicznych polan rozciągają się malownicze widoki na Tatry. Doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą, góralską kulturą oraz zrozumienia idei tworzenia parków narodowych.

Zakwaterowanie

Zależnie od dostępności miejsc proponujemy pobyt w 2 ośrodkach. W przytulnym pensjonacie usytuowanym w spokojnym miejscu na końcu miejscowości, niedaleko lasu. Na ogrodzonym terenie znajduje się trampolina i mały basen letni z podgrzewaną wodą. Pokoje 2, 3, 4, 5, 6-osobowe z łazienkami (razem 50 miejsc). Drugi ośrodek położony u zbocza Tarasówki posiada 90 miejsc w pokojach 2, 3, 4, 5-osobowych oraz duży zielony teren z boiskiem do siatkówki i piłki nożnej.

Wycieczka

W trakcie pobytu proponujemy wędrówkę z przewodnikiem tatrzańskim łatwym szlakiem turystycznym na Rusinową Polanę skąd rozciąga się przepiękny widok na Tatry Wysokie. Na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec i można skosztować pysznych oscypków. Jeśli wystarczy sił udamy się też na szczyt Gęsiej Szyi.

Istnieje też możliwość zorganizowania wycieczki do Zakopanego, gdzie odwiedzimy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wjedziemy wyciągiem krzesełkowym na „Wielką Krokiew” by wyobrazić sobie z czym mierzą się narciarscy skoczkowie.

Galeria

Program

W Małym Cichym realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program 5-dniowy dla klas I-III szkół podstawowych:

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące.
Spacer na Zadnią Polanę, skąd rozciągają się piękne widoki na Tatry. Po drodze przyrodnicze zabawy i zadania. W trakcie spaceru zbieranie materiałów do wykonania „łapaczy snów” lub „naturalnych mobili”.
Wieczorem wykonanie „łapaczy snów”/„naturalnych mobili” lub czerpanie papieru i ozdabianie go naturalnymi ozdobami.

Dzień 2

Spacer przez las do Izby Regionalnej w Murzasichlu, gdzie w tradycyjnej góralskiej chałupie dzieci obejrzą bogate zbiory lokalnej sztuki, rzemiosła artystycznego, sprzętów pasterskich i strojów góralskich oraz wysłuchają opowieści pana Adama Gąsienicy o życiu górali, pasterskich obyczajach oraz poznają zbójnickie legendy.
Po obiedzie wejście na polanę Zgorzelisko, obserwacje przyrodnicze i zadania w terenie.
Wieczorem dyskoteka.

Dzień 3

Wycieczka autokarowa do Zakopanego. Spacer po mieście, skocznia narciarska „Wielka Krokiew” - wjazd wyciągiem krzesełkowym, Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Po obiedzie spacer do Bacówki gdzie baca pokaże jak powstają oscypki. Powrót przez Groń, po drodze przyrodnicze zabawy.
Dyskoteka

Dzień 4

Wędrówka z przewodnikiem tatrzańskim na Rusinową Polanę. Po drodze ciekawostki dotyczące tatrzańskiej przyrody i jej ochrony. U celu wędrówki - przepiękna panorama Tatr i stada owiec. Jeśli starczy sił, dalsza wędrówka na Gęsią Szyję. W drodze powrotnej Kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Przejazd do Małego Cichego.
Po obiedzie spacer po okolicy w poszukiwaniu śladów i tropów zostawionych przez zwierzęta. Warsztat plastyczno-dramowy „Zwierzyniec” o zwierzętach polskich lasów.
Ognisko.

Dzień 5

Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.