Bardzo Zielone Szkoły

Spała

Spała to mała miejscowość wypoczynkowa położona w lesie nad Pilicą, na obszarze dawnej Puszczy Pilickiej. Była to niegdyś rezydencja łowiecka carów Rosji, a następnie prezydentów Polski, dzięki czemu okoliczne lasy zostały oszczędzone przed wyrębem. Spała leży w Spalskim Parku Krajobrazowym. Rzeka płynie tu naturalnym, meandrującym korytem, tworząc malownicze starorzecza, wyspy i mielizny. Wspaniałe miejsce na leśne wędrówki i przyrodnicze obserwacje – podczas spacerów zobaczymy różnorodne zbiorowiska roślinne, liczne pomnikowe dęby, a w pobliskim rezerwacie „Spała” – ślady bytowania bobrów oraz „sosnę na szczudłach”.

Zakwaterowanie

Proponujemy pobyt w ośrodku wypoczynkowym znajdującym się w otoczeniu lasu, w zacisznym miejscu, w odległosci spacerowej od centrum Spały. Na dużym, ogrodzonym terenie znajduje się boisko do piłki siatkowej plażowej, plac zabaw oraz zadaszony kompleks ogniskowy. Pokoje 1,2,3,4 - osobowe z łazienkami. Ośrodek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wycieczka

Podczas pobytu w Spale proponujemy wycieczkę autokarową do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie oprócz pamiątek po dawnej Spale, dzieci zobaczą zabytkowy młyn wodny i ciekawą ekspozycję poświęconą młynarstwu (w tym ruchome modele młynów), do Rezerwatu Niebieskie Źródła, chroniącego wywierzyska krasowe o pięknej błękitno-zielonej barwie oraz do Osady Leśnej w Kole, posiadającej status ośrodka rehabilitacji zwierząt.

Galeria

Program

W Spale realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas I-III SP

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące. Zwiedzanie najbliższej okolicy, most na Pilicy, kościółek w stylu zakopiańskim, pomnik żubra. W trakcie spaceru zbieranie materiałów do wykonania „łapaczy snów”.
Po kolacji wykonanie „łapaczy snów”.

Dzień 2

Spacer do bunkrów w Konewce, zwiedzanie bunkra z przewodnikiem. W terenie zabawy uczące uważności i kontaktu z przyrodą.
Po obiedzie bieg z zadaniami przyrodniczymi.
Po kolacji warsztaty manualne – własnoręcznie wykonane pamiątki z zielonej szkoły.

Dzień 3

Spacer do Rezerwatu Spała - ścieżka dydaktyczna “Lasy Spalskie”. W trakcie spaceru obserwacje przyrodnicze i zajęcia terenowe.
Po obiedzie rozmowa na temat form ochrony przyrody. Ćwicząca kreatywność zabawa “Park Narodowy Liliputów”. Warsztat plastyczno-dramowy "Zwierzyniec” o zwierzętach polskich lasów.
Wieczorem dyskoteka.

Dzień 4

Wycieczka autokarowa do Rezerwatu Niebieskie Źródła i Skansenu Rzeki Pilicy, a także do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole.
Po obiedzie sensoryczne zabawy w przyrodzie.
Ognisko.

Dzień 5

Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.