Bardzo Zielone Szkoły

Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to spokojne uzdrowisko położone w Beskidzie Niskiegm. Miejscowość otoczona jest przez Góry Hańczowskie - najwyższe w Beskidzie Niskim. Jest tu Park Zdrojowy z piękną pijalnią oraz licznymi ujęciami ogólnodostępnych wód mineralnych, a wokół miejscowości znajduje się wiele tras spacerowych i turystycznych szlaków. Beskid Niski to góry samotne i niezeszpecone przez cywilizację, z licznymi łemkowskimi cerkwiami, kamiennymi przydrożnymi krzyżami, dolinami nieistniejących wsi. Chcielibyśmy pokazać dzieciom chociaż mały fragment tego innego świata…

Zakwaterowanie

Oferujemy pobyt w ośrodku usytuowanym w parku zdrojowym (40 miejsc w pokojach 2, 3, 4-osobowych z łazienkami + 13 miejsc w pokojach bez łazienek). Ośrodek ogrodzony, z dużym, zielonym terenem i miejscem na ognisko - niedaleko plac zabaw w parku zdrojowym. Mniejsze grupy zapraszamy do kameralnego pensjonatu niedaleko parku zdrojowego, posiadającym 30 miejsc w pokojach 2,3,4 - osobowych z łazienkami.

Wycieczka

Podczas dłuższych zielonych szkół proponujemy wycieczkę do Skansenu Pszczelarstwa w Stróżach (35 km od Wysowej), gdzie można zobaczyć różne rodzaje uli, m.in. kłodowe i figuralne, poznać pracę pszczelarzy oraz samodzielnie wykonać świecę z wosku. Podczas zwiedzania interaktywnej wystawy „Sekrety ula” dzieci poznają tajniki życia pszczół. W drodze powrotnej zajedziemy do Zagrody Maziarskiej w Łosiu, gdzie przy okazji poznawania pracy i codziennego życia dawnych maziarzy, dzieci dowiedzą się co to takiego „olej skalny” oraz z czego słynie Ziemia Gorlicka :-)

Galeria

Program

W Wysowej realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas VI-VIII

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące. Rozpoznanie terenu - park zdrojowy i degustacja wody z licznych ujęć wód leczniczych.
Po kolacji warsztaty metodą Green Drama: „Eko i Lans”- na temat stylu życia.

Dzień 2

Piesza wycieczka na Górę Jawor - świętą górę Łemków, z prawosławną cerkiewką i cudownym źródłem. Przełęcz Cigielka z widokiem na najwyższe szczyty Beskidu Niskiego. W trakcie spaceru wybrane zajęcia terenowe i obserwacje przyrodnicze.
Po obiedzie rozmowa na temat prawnych form ochrony przyrody, ćwiczący kreatywność, terenowy warsztat „Park Narodowy Liliputów”, zabawy ruchowe.
Po kolacji dyskoteka.

Dzień 3

Wycieczka do Zagrody Maziarskiej w Łosiu, gdzie przy okazji poznawania pracy i codziennego życia dawnych maziarzy, dzieci dowiedzą się co to takiego „olej skalny” oraz z czego słynie Ziemia Gorlicka. W drodze powrotnej zwiedzanie Skansenu Pszczelarstwa w Stróżach: różne rodzaje uli - w tym kłodowe i figuralne, narzędzia pszczelarskie, interaktywna wystawa „Sekrety ula”, możliwość samodzielnego wykonania świecy z wosku.
Po obiedzie wizyta w stadninie koni - zapoznanie ze zwierzętami i zasadami ich pielęgnacji oraz lekcja jazdy konnej na lonży.
Ognisko.

Dzień 4

Spacer do Doliny Łopacińskiego - historia wzorowego gospodarstwa rolnego z czasów międzywojennych oraz wejście na Kozie Żebro. W trakcie wycieczki obserwacje przyrodnicze oraz ćwiczenia uczące uważności i kontaktu z przyrodą.
Po obiedzie gra o zwierzętach zagrożonych wyginięciem „Zwierzęta z różnych stron świata”.
Wieczorem zajęcia manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Wysowej (np. czerpanie papieru).

Dzień 5

Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, rozdanie dyplomów „Młodego Ekologa” wraz z zielonym kodeksem postępowania.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka.