• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Mikoszewo Mikoszewo na mapie
Panda Zielona szkoła w Mikoszewie: AKADEMIA BADACZY PRZYRODY z WWF

Mikoszewo to niewielka miejscowość o unikalnych walorach przyrodniczych. Położone na Mierzei Wiślanej na skraju lasu przy samym Ujściu Wisły, graniczy z rezerwatem Mewia Łacha. Oferuje znakomitą możliwość obserwacji fok (jedyne stałe miejsce ich występowania w Polsce), ptaków wodnych i mięczaków, poznawania dużych wydm i nadmorskiej roślinności. Mikoszewo jest dawną wsią rybacką, której początki sięgają jeszcze XIII wieku wraz z legendą o majętnym Niklasie. Obecnie miejscowość jest lubianym celem wypoczynku, szczególnie wśród turystów, poszukujących bliskiego kontaktu z przyrodą.

Zakwaterowanie:
Zależnie od dostępności miejsc proponujemy pobyt w jednym z dwóch ośrodków wypoczynkowych. Oba są ogrodzone i położone przy ostatniej zacisznej ulicy Mikoszewa zaraz u “podnóża” dużej wydmy. Nad morze, oddalone o 900 metrów, prowadzi wytyczony zaraz za płotem szlak przez malowniczy las mieszany.

Na rozległym terenie pierwszego z nich znajduje się zaplecze sportowe (boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i badmintona), plac zabaw, miejsce ogniskowe oraz zadaszony namiot na letnie warsztaty czy dyskotekę. W budynku kilka świetlic do dyspozycji i widna przeszklona jadalnia. Pokoje 4-5 osobowe z łazienkami, 2 osobowe dla kadry. Ośrodek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ogromnym atutem jest niesamowity klimat i piękne osadzenie ośrodka na terenie pełnym wolnej przestrzeni i wysokich starych drzew.

Drugi ośrodek oferuje nowoczesne budownictwo z zakwaterowaniem w pokojach 4-6 osobowych dla dzieci i 2-3 osobowych dla kadry. Posiada rozbudowane wyposażenie rekreacyjne (zaplecze sportowe, budynek letni do spotkań i prowadzenia zajęć czy zorganizowania dyskoteki), zadaszony namiot, miejsce ogniskowe i widną, słoneczną jadalnię.

Wycieczka:
Podczas pobytu w Mikoszewie proponujemy pieszą wycieczkę do Rezerwatu „Mewia Łacha’ przy Ujściu Wisły po stronie Mikoszewa lub położonego po drugiej stronie rzeki (przeprawa promowa) Sobieszewa. Ten obszar skupia najciekawsze gatunki rzadkich ssaków i ptaków morskich, które można zaobserwować stamtąd przez zwykłą lornetkę, a czasem nawet „żywym” okiem.

Istnieje też możliwość zorganizowania wycieczek autokarowych w całodziennym wariancie (powrót na późniejszą obiadokolację, około 16-17). Proponowane atrakcje i kierunki wycieczek to:

Drewnica i Żuławki, dawne mennonickie wsie, którym bliska jest atmosfera zamieszkałych skansenów. Można tu zaobserwować domy podcieniowe, domy gburskie, żuławskie zagrody – unikalne zabytki lokalnej architektury. Warto zobaczyć także wiatrak “koźlak” z 1718 roku, neogotycki kościół p.w. Najświętszej Marii Panny z 1841 r. i stare, zwodzone mosty w pobliskiej Rybinie. Przeprawa promowa na Wyspę Sobieszewską i dojazd + spacer na stanowisko ornitologiczne Kulingu.

Rezerwat Kormoranów i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, latarnia Morskiej w Krynicy Morskiej i wieża widokowa w Piaskach.W Mikoszewie realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI SP:

Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad.
Gry integrujące z prowadzącymi (wybrane zajęcia: „Imię + roślina/zwierzę”, „Mieszkańcy Bałtyku – kim jestem?” „Kto jest kim”, „Nadajniki-Odbiorniki-Zakłócacze”, „Sowy i sokoły”), przygotowanie wizytówek. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów („Gadający Patyk”). Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach – założeniem jest, aby zachować proekologiczną i prozdrowotną postawę podczas wycieczki. Wspólne spisanie regulaminu w trakcie burzy mózgów.
Kolacja
Spacer na spotkanie z Bałtykiem, zabawy pełne ruchu i morskich zwierząt (np. „Morza, rzeki i powódź”, „Sąsiedzi z Bałtyku”, „Morski łańcuch pokarmowy”).

Dzień 2
Śniadanie.
Wycieczka do Ujścia Wisły:
poznawanie z przewodnikiem ptaków, ssaków i mięczaków Bałtyku
lub
przeprawa promowa i spotkanie z ornitologiem z Kulingu (Grupy Badawczej Ptaków Wodnych) na wieży widokowej w Sobieszewie.
Po drodze: obserwacje przyrodnicze i rozpoznawanie gatunków w miejscu, gdzie Wisła spotyka się z morzem. Dobieranki „Formy ochrony przyrody” i omówienie, co można w rezerwacie, a czego nie można nawet w parku krajobrazowym. W drodze wybrane zadania terenowe, np.: “Morska mandala”, “Balansowanie kijka”, “Naturalne wzory”.
Obiad
Zajęcia w lesie na słuch, wzrok i dotyk. Np. „Ile dźwięków” i „Mapa dźwięków”, „Spacer w chmurach”, „Co tu nie pasuje”, „Leśny człowiek”, „Spacer po linie”.
Kolacja.
„Szarytka i bałtycki delfin” – krótka prezentacja o ciekawostkach z życia chronionych ssaków morskich.
Dyskoteka

Dzień 3
Zabawy w terenie. Pomiary wysokości i wieku drzewa, karta pracy „Drzewa i krzewy”, zadanie „Znajdź wśród drzew swojego przyjaciela”. Ustalanie kierunków świata i wyznaczanie azymutu, nauka obsługi kompasu. Naturalna „Mapa otoczenia”, „Moja gałąź”, „Dwa patyki" i nietypowa zabawa w chowanego „Szukaj przy bukach”.
Obiad
Morskie laboratorium - wybrane doświadczenia i pokazy: „Ile słodkiej wody na planecie?”, „Napięcie powierzchniowe wody”, „Pływanie w słonej wodzie”, „Czy łatwo oczyścić wodę z wycieku z tankowca?” i „Mikroplastik”. Lub: „Bałtyckie koło” - warsztat o wzajemnych powiązaniach, roli morza w przyrodzie i w życiu człowieka oraz czyhających na nie zagrożeniach. Warsztaty manualne: własnoręczne wykonanie pamiątki z zielonej szkoły: (np. „Liściowe portrety” – kartkowe odbijanki z gatunkami poznanych drzew czy upcyclingowe portfele z kartonów po sokach).
Kolacja
„Chiroptera”, czyli rękoskrzydło. Pokaz o nietoperzach i namierzanie ich przelotów z detektorem dźwięków podczas wieczornego spaceru z chiropterologiem.

Dzień 4
Śniadanie.
Spacer ścieżką edukacyjną “Mierzeja Wiślana” w Rezerwacie “Mewia Łacha”. W drodze powrotnej: ptasie zadania na plaży i w lesie, np. „Rozpiętość skrzydeł”, „Czyje to jajo?”, „Gniazdo”. „Mikoszewskie konstrukcje”, czyli zespołowa budowa szałasów.
Obiad
„Galasy, tropy i wypluwki” - pokaz śladów zwierząt i ich praktyczne poszukiwanie w terenie. Badanie lasu w skali makro i opracowanie mapy z oznaczeniem zwierzęcych siedlisk. „Park Narodowy Liliputów” – tworzenie przez uczniów parku narodowego i prezentacja dokonań grup w formie nagrania do telewizji.
Kolacja
Odpowiedzialny turysta: „Jak właściwie pomóc ssakom i ptakom morskim?”, czyli mini-warsztaty z lokalnym liderem Błękitnego Patrolu WWF.
Ognisko


Dzień 5
Śniadanie.
Pakowanie, sprzątanie w pokojach.
Dynamiczna gra terenowa „Ślimak’, w której potrzeba trochę wytrwałości, trochę wiedzy, trochę szczęścia i... zgranej drużyny.
Podsumowanie zielonej szkoły, wspólnych odkryć i przygód: „Koszyczek szczerości", „Alfabet Mikoszewa" oraz „Poszukiwany, poszukiwana”. Wręczenie dyplomów „Akademii Badaczy Bałtyku" i upominków. Pożegnanie.
Obiad.
Wyjazd z ośrodka.
Akademia Badaczy Przyrody

AKADEMIA BADACZY PRZYRODY z WWF to nowość w naszej ofercie, będąca owocem współpracy z Fundacją WWF - międzynarodową organizacją ekologiczną, działającą od ponad 55 lat na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą. Zapraszamy!

Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani