• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Podlesice Podlesice na mapie
 Podlesice to wieś położona w powiecie zawierciańskim, w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W krajobrazie Podlesic i okolic dominują pasma wapiennych skał, doliny, wąwozy, lasy, a także jaskinie. Pobliski Rezerwat Przyrody Góra Zborów i jego największa podziemna forma krasowa – Jaskinia Głęboka, to idealne miejsce do eksploracji dla młodych przyrodników. O walorach przyrodniczych okolic Podlesic świadczy między innymi fakt objęcia tych terenów Specjalnym Obszarem Ochrony Ostoja Kroczycka – Natura 2000. Okolice Podlesic, to również miejsca z bogatym dziedzictwem kulturowym, tędy przebiega Szlak Orlich Gniazd - z pozostałościami zamków i warowni w Ogrodzieńcu, Mirowie i Bobolicach czy Olsztynie.

Zakwaterowanie:
Proponujemy nocleg w gościńcu w pokojach 2-, 3-, 4-, 5-osobowych z łazienkami oraz jednym pokoju 6-osobowym bez łazienki. Na bardzo przestronnym i ogrodzonym terenie gościńca znajduje się plac zabaw, duża wiata plenerowa z ławkami i stołami, miejsce na ognisko, sala TV oraz jadalnia.

Wycieczka:
Podczas pobytu w Podlesicach proponujemy wycieczkę do Zamku Ogrodzieniec – jednego z najpiękniejszych zamków znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd. Oprócz spaceru po pozostałościach twierdzy, odwiedzimy muzeum z eksponatami archeologicznymi, które zostały znalezione w okolicy. Dowiemy się również jak za czasów świetności zamku wyglądały stroje i oręża rycerskie. Udamy się również na Górę Birów, na której zobaczymy zrekonstruowaną osadę z czasów wczesnego średniowiecza.

W Podlesicach realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI szkół podstawowych


Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad.
Gry integrujące z prowadzącymi (wybrane zajęcia: „Węzeł”, „Widelec”, „Kto jest kim”, „Jestem mistrzem…”), przygotowanie wizytówek. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie regulaminu w trakcie burzy mózgów. Zwiedzanie najbliższej okolicy – spacer do rezerwatu Góra Zborów, skąd roztacza się przepiękny widok na panoramę Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
Kolacja.
Warsztaty metodą Green Drama: „Eko i Lans”- na temat stylu życia.

Dzień 2
Śniadanie
Zwiedzanie z przewodnikiem Jaskini Głębokiej, a w niej obserwacje nacieków krasowych oraz jeśli szczęście dopisze dzikich mieszkańców jaskiń - nietoperzy i pająków sieciarzy jaskiniowych. Będzie też okazja do osobistego doświadczenia co widać w warunkach ciemności absolutnej. Po wyjściu z jaskini rozgrzewające, edukacyjne zabawy ruchowe: „nietoperz i ćma” - czyli jak polują nietoperze oraz „muchy i pająki”.
Obiad
Zajęcia i obserwacje przyrodnicze w lesie: rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew, roślin zielnych występujących w okolicy, rozpoznawanie śladów i tropów pozostawionych przez zwierzęta. Las jako ekosystem, rola lasów dla środowiska, rola starych drzew. Zabawa "Co mam w dłoni" i karta pracy "Drzewa i krzewy".
Kolacja
Dyskoteka

Dzień 3
Śniadanie
Przejazd autokarem i zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec – najpiękniejszego zamku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz pobliskiego Grodu na Górze Birów, skąd roztacza się piękny widok na zamek.
Obiad
Gra „Zwierzęta z różnych stron świata” - o zwierzętach zagrożonych wyginięciem i przyczynach wymierania gatunków (dla klas VI)/ Zwierzyniec - warsztat metodą Green Drama, którego celem jest poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. Uczniowie wykonają maski, a następnie wcielą się w role dzikich zwierząt - zastanowimy się wspólnie jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta ze strony człowieka i gdzie mogą się one czuć naprawdę bezpiecznie (dla klas IV-V).
Ognisko

Dzień 4
Śniadanie
Piesza wycieczka do Skał Rzędkowickich lub dłuższa do Morska, po drodze zabawa „Skarb wróżek”.
Obiad
Zajęcia w terenie np.: „Siedzisko”, „Spacer wielkiej uważności”, „Ścieżka bosych stóp”, „Budowanie drzewa”, budowanie szałasu, „Podążanie za dźwiękiem”.
Kolacja
Gry i zabawy podwórkowe lub swobodna zabawa dzieci.

Dzień 5
Śniadanie
Pakowanie, sprzątanie w pokojach. Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Jury". Wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Obiad
Wyjazd z ośrodka
Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani