• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Rabka-Zdrj Rabka-Zdrj na mapie
Rabka-Zdrój to znane w całej Polsce uzdrowisko dla dzieci. Miejscowość leży u podnóża Gorców, w malowniczej kotlinie, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Luboń Wielki, należący do Beskidu Wyspowego oraz Pasmo Babiogórskie w Beskidzie Żywieckim. Panuje tu bardzo korzystny mikroklimat, a uzdrowisko dysponuje 9 ujęciami wód głębinowych. W dużym parku zdrojowym znajduje się pijalnia wód i tężnia solankowa, wokół której unosi się solankowy aerozol, działający na organizm podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Nie bez powodu Rabka otrzymała w 1996 roku tytuł „Miasto Dzieci Świata” – jest tu masa atrakcji dla małych kuracjuszy

Zakwaterowanie:
Zapraszamy do ośrodka wypoczynkowego, położonego u podnóża góry Krzywoń (pokoje 2, 3, 4 - osobowe z łazienkami). Na terenie ogrodzonego ośrodka znajduje się ogród, plac zabaw, boisko do siatkówki oraz basen. Do dyspozycji dzieci bilard i stół do ping-ponga. Pyszne, domowe jedzenie.

Zamiast wycieczki:
Podczas Bardzo Zielonej Szkoły w Rabce nie ma potrzeby jechać na wycieczkę autokarową – skupimy się na atrakcjach miejscowości, a program i tak będzie napięty. Zwiedzimy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana, będziemy malować na szkle pod okiem ludowych artystów, a także odwiedzimy pracownię garncarską, gdzie każdy będzie mógł popróbować swych sił na kole garncarskim. Będziemy też poznawać przyrodę regionu podczas spaceru leśną ścieżką edukacyjną na obszarze Uroczyska „Krzywoń” oraz w trakcie pieszej wycieczki do kościółka na Górze Piątkowej i do źródełka Pocieszna Woda.

Uwaga!
Polecamy Rabkę na dłuższe Bardzo Zielone Szkoły – jeśli planujecie Państwo pobyt powyżej 1 tygodnia – wzbogacimy program o więcej zajęć przyrodniczych. W ten sposób dzieci poznają nie tylko atrakcje uzdrowiska, ale spędzą więcej czasu w naturze, poznając niezwykłą przyrodę gorczańskich polan i lasów. Podczas dłuższego pobytu w Rabce pojedziemy do Gorczańskiego Parku Narodowego oraz do Ekocentrum w Stryszowie.

W Rabce realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas I-III SP


Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad
Gry integrujące z prowadzącymi (wybrane zajęcia: „Węzeł”, „Widelec”, „Kto jest kim”, „Jestem mistrzem…”), przygotowanie wizytówek. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie regulaminu w trakcie burzy mózgów. Rozpoznanie najbliższego terenu, park zdrojowy - pijalnia wód i tężnia solankowa, degustacja wód leczniczych. W trakcie spaceru zbieranie materiałów do wykonania „łapaczy snów”.
Kolacja
Wykonanie „łapaczy snów”.

Dzień 2
Śniadanie
Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego im. Władysława Orkana. Zajęcia warsztatowe o danych zabawkach ludowych – malowanie drewnianych ptaszków.
Obiad.
Spacer leśną ścieżką edukacyjną na obszarze Uroczyska „Krzywoń”, nauka rozpoznawania gatunków drzew oraz zabawy np.: „Znajdź wśród drzew swojego przyjaciela”, karta pracy „Nasze drzewo”, „Poszukiwacze skarbów”, „Budowanie drzewa”, „Drwal”.
Kolacja
Dyskoteka

Dzień 3
Śniadanie
Zwiedzanie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Rozmowa o różnych środkach transportu i ich wpływie na środowisko. Ogłoszenie wystawy projektów pojazdów przyjaznych środowisku (narysowanych, namalowanych bądź wykonanych z różnych znalezionych materiałów)
Obiad
Wizyta w pracowni garncarskiej - poznanie tajników zawodu garncarza i możliwość samodzielnej pracy na kole garncarskim.
Ognisko

Dzień 4
Śniadanie
Piesza wycieczka do kościółka na Górze Piątkowej i do źródełka Pocieszna Woda. W trakcie spaceru zajęcia i obserwacje przyrodnicze: rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew, roślin zielnych występujących w okolicy, rozpoznawanie śladów i tropów pozostawionych przez zwierzęta. Wybrane zajęcia uczące skupienia i kontaktu z naturą np.: „Naturalne wzory”, „Mapa dźwięków”, „Naturalne obrazy”, „Pamięciowy aparat fotograficzny”, „zwierzęta i zasoby”, „nietoperz i ćma”
Obiad
"Zwierzyniec" - warsztat metodą Green Drama, którego celem jest poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. Uczniowie wykonają maski, a następnie wcielą się w role dzikich zwierząt - zastanowimy się wspólnie jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta ze strony człowieka i gdzie mogą się one czuć naprawdę bezpiecznie.
Kolacja
Prezentowanie zaprojektowanych pojazdów przyjaznych środowisku.

Dzień 5
Śniadanie
Pakowanie, sprzątanie w pokojach. Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Rabki". Ankieta „Czy moja rodzina jest ekologiczna?” Wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Obiad
Wyjazd z ośrodka
Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani