• wyślij zapytanie   
  • rady dla rodziców   
  • galeria   
  • 1% na dofinansowanie wyjazdów uboższych dzieci
Spaa Spaa na mapie
Spała to sympatyczna miejscowość wypoczynkowa położona w lesie nad Pilicą, na obszarze dawnej Puszczy Pilickiej. Była to niegdyś rezydencja łowiecka carów Rosji, a następnie prezydentów Polski, dzięki czemu okoliczne lasy zostały oszczędzone przed wyrębem. Jest to teren Spalskiego Parku Krajobrazowego oraz obszar objęty ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Rzeka płynie tu naturalnym, meandrującym korytem, tworząc malownicze starorzecza, wyspy i mielizny. Wspaniałe miejsce na leśne wędrówki i przyrodnicze obserwacje – podczas spacerów zobaczymy różnorodne zbiorowiska roślinne, liczne pomnikowe dęby, a w pobliskim rezerwacie „Spała” – ślady bytowania bobrów oraz „sosnę na szczudłach”.

Zakwaterowanie:
Proponujemy pobyt w ośrodku wypoczynkowym znajdującym się w otoczeniu lasu, w zacisznym miejscu, w odległosci spacerowej od centrum Spały. Na dużym, ogrodzonym terenie znajduje się boisko do piłki siatkowej plażowej, plac zabaw oraz zadaszony kompleks ogniskowy. Pokoje 1,2,3,4 - osobowe z łazienkami. Ośrodek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wycieczka:
Podczas pobytu w Spale proponujemy wycieczkę autokarową do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie oprócz pamiątek po dawnej Spale, dzieci zobaczą zabytkowy młyn wodny i ciekawą ekspozycję poświęconą młynarstwu (w tym ruchome modele młynów), do Rezerwatu Niebieskie Źródła, chroniącego wywierzyska krasowe o pięknej błękitno-zielonej barwie oraz do Grot w Nagórzycach i Osady Leśnej w Kole, posiadającej status ośrodka rehabilitacji zwierząt.

W Spale realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas I-III SP


Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad
Gry integrujące z prowadzącymi (wybrane zajęcia: „Węzeł”, „Widelec”, „Kto jest kim”, „Jestem mistrzem…”), przygotowanie wizytówek. Rozmowa na temat oczekiwań uczniów. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie regulaminu w trakcie burzy mózgów. Zwiedzanie najbliższej okolicy, rozpoznanie terenu: most na Pilicy, kościółek w stylu zakopiańskim, pomnik żubra. W trakcie spaceru zbieranie materiałów do wykonania „łapaczy snów”.
Kolacja
Wykonanie „łapaczy snów”.

Dzień 2
Śniadanie
Spacer do bunkrów w Konewce. W terenie zabawy: “Pamięciowy aparat fotograficzny”, “Zwierzęta i zasoby”, „Naturalne obrazy”, zabawa "Nietoperz i ćma" – jak nietoperze polują? Informacje na temat życia nietoperzy.
Obiad
Bieg z zadaniami przyrodniczymi.
Kolacja
Warsztaty manualne – własnoręcznie wykonane pamiątki z zielonej szkoły.

Dzień 3
Śniadanie
Zasady panujące w lesie, zasady panujące w rezerwatach. Rezerwat Spała - ścieżka dydaktyczna “Lasy Spalskie”. W trakcie spaceru obserwacje przyrodnicze (m.in. rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew, rola starych drzew, ślady bytowania bobrów) oraz wybrane zabawy i zajęcia terenowe: mierzenie wieku drzewa, karta pracy „Nasze drzewo”, “Znajdź wśród drzew swego przyjaciela”, “Leśne zagadki”, „Dźwięki natury”, „Leśny zwierz”, „Naturalne wzory”, „Naturalne obrazy”.
Obiad
Podstawowe informacje nt. form ochrony przyrody w Polsce. Rozmowa na temat ochrony przyrody na przykładzie rezerwatu Spała i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Co to jest obszar Natura 2000? Zabawa “Park Narodowy Liliputów” - budowanie przez uczniów parku narodowego i prezentacja dokonań grup w formie nagrania do telewizji. „Zwierzyniec” – warsztat teatralny o zagrożeniach czyhających na leśne zwierzęta.
Kolacja
Dyskoteka

Dzień 4
Śniadanie
Wycieczka autokarowa do Rezerwatu Niebieskie Źródła i Skansenu Rzeki Pilicy, a także do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole i Grot w Nagórzycach.
Późniejszy obiad
Spokojne zajęcia w terenie np.: „Naturalny warsztat tkacki”, „Malowanie naturalnymi barwnikami”, „Chustki – naturalne obrazy”, „Naturalne mobile”, „Siedzisko”, „Spacer wielkiej uważności”, „Poszukiwacze skarbów”.
Ognisko

Dzień 5
Śniadanie
Pakowanie, sprzątanie w pokojach. Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Spały". Ankieta „Czy moja rodzina jest ekologiczna?”. Wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Obiad
Wyjazd z ośrodka
Nasze strony:    ODE "Źródła" | Natura 2000 | Zieleń miejska | Zmiany klimatu | Zwierzęta | Edukacja globalna | Zabawy podwórkowe | Ekozorientowani