Bardzo Zielone Szkoły

Rytebłota

Rytebłota położone są na Pojezierzu Brodnickim nad jeziorem Zbiczno, 13 km na północ od Brodnicy. Znajdują się na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. O przyrodniczej randze terenu pojezierza świadczy wyznaczenie specjalnego obszaru ochrony ptaków „Bagienna Dolina Drwęcy”, będącego częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Rytebłota to doskonałe miejsce dla młodych odkrywców i tropicieli do bliskiego poznania dzikiej przyrody.

Zakwaterowanie

Proponujemy pobyt w ośrodku wczasowym, w jednym z dwóch piętrowych obiektów hotelowych, w komfortowych pokojach 3- i 4- osobowych z łazienkami. Jadalnia znajduje się w osobnym budynku. Ośrodek położony jest na malowniczym wzgórzu nad brzegiem jeziora, a na jego terenie znajduje się plaża z pomostem, plac zabaw, zadaszone miejsce na ognisko, boisko do koszykówki i kort tenisowy. Ośrodek oferuje również miejsce do zabaw sportowych na śródleśnej polanie.

Wycieczka

W trakcie dłuższych Bardzo Zielonych Szkół proponujemy wycieczkę autokarową do Brodnicy, gdzie odwiedzimy starówkę, ruiny zamku krzyżackiego oraz atrakcyjną dla dzieci wystawę w Spichlerzu "Życie codzienne mezolitycznych myśliwych sprzed 10000 lat z Mszana"- wszystkie eksponaty są tu kopiami zabytków, dlatego można ich dotykać i wykonywać nimi pracę do której były przeznaczone!

Galeria

Program

W Rytychbłotach realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VIII SP:

Dzień 1

Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Po obiedzie rozmowa na temat oczekiwań uczniów, ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły, zabawy integrujące.
Spacer po okolicy.
Po kolacji warsztat metodą Green Drama na temat stylu życia: „Jak Eko poznał Lansa”.

Dzień 2

Spacer wzdłuż Jeziora Zbiczno do Grzmięcy, dalej przejście ścieżką dydaktyczną „Bobrowiska”. W trakcie wycieczki obserwacje przyrodnicze oraz zabawy i zajęcia terenowe.
Po obiedzie gra o zwierzętach zagrożonych wyginięciem „Zwierzęta z różnych stron świata” (dla klas VI-VIII)/ warsztat plastyczno-dramowy "Zwierzyniec" o zwierzętach polskich lasów (dla klas IV-V).
Po kolacji dyskoteka.

Dzień 3

Wycieczka autokarowa do Brodnicy, zwiedzanie miasta: starówka, ruiny zamku krzyżackiego, wystawa w Spichlerzu: „Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 1000 lat”.
Po obiedzie zajęcia terenowe dotyczące drzew, nauka rozpoznawania gatunków drzew, mierzenie wieku drzewa, zabawy ruchowe i plastyczne z drzewami w roli głównej.
Ognisko.

Dzień 4

Spacer z zadaniami ekologiczno-przyrodniczymi.
Po obiedzie rozmowa na temat prawnych form ochrony przyrody. Ćwiczące kreatywność zadanie „Park Narodowy Liliputów”, zabawy ruchowe na powietrzu.
Po kolacji zajęcia manualne, własnoręczne wykonanie pamiątek z Rytychbłot (np. papier czerpany).

Dzień 5

Ewaluacja Bardzo Zielonej Szkoły, wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Po obiedzie wyjazd z ośrodka. Przejazd do gospodarstwa ekologicznego w Pokrzydowie, na miejscu zwiedzanie gospodarstwa i rozmowa z właścicielem - propagatorem rolnictwa ekologicznego i żywności BIO w Polsce, ekologiczne przepisy i możliwość zakupu żywności BIO.