W Mielniku realizujemy program dla każdej grupy wiekowej.
Przykładowy program dla klas IV-VI SP
Dzień 1
Przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie.
Obiad
Gry integrujące z prowadzącymi (wybrane zajęcia: „Węzeł”, „Widelec”, „Kto jest kim”, „Jestem mistrzem…”), przygotowanie wizytówek.
Rozmowa na temat oczekiwań uczniów. Ustalenie reguł Bardzo Zielonej Szkoły dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach - założeniem jest, aby zachowanie uczestników
w trakcie wycieczki było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne spisanie “regulaminu” w trakcie burzy mózgów. Rozpoznanie najbliższego terenu - Góra Zamkowa z widokiem na dolinę Bugu, ruiny kościoła, historia Mielnika.
Kolacja
Warsztat metodą Green Drama na temat stylu życia: „Jak Eko poznał Lansa”.
Dzień 2
Śniadanie
Wejście na „Górę Uszeście” - do rezerwatu florystycznego, chroniącego roślinność kserotermiczną. Rozpoznawanie drzew, krzewów i roślin zielnych.
Obiad
Spacer do jedynej w Polsce czynnej kopalni kredy - punkt widokowy. Spotkanie z wieloletnim pracownikiem i pasjonatem geologii, oglądanie minerałów i skamielin.
Kolacja
Dyskoteka
Dzień 3
Śniadanie
Wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie wystaw w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym oraz wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów.
Późniejszy obiad
Spokojne zajęcia w terenie np.: „Naturalny warsztat tkacki”, „Malowanie naturalnymi barwnikami”, „Chustki – naturalne obrazy”, „Naturalne mobile”, „Siedzisko”, „Spacer wielkiej uważności”, „Poszukiwacze skarbów”.
Ognisko
Dzień 4
Śniadanie
Warsztaty łąkowe i spotkanie z pszczelarzem. Rozmowa na temat znaczenia pszczół dla przyrody i przyczyn ich wymierania. Jak chronić te pożyteczne owady? Wspólne robienie z trzciny domków dla dzikich pszczół – czynny wkład dzieci w ochronę przyrody.
Obiad.
Bug i jego dolina, warsztaty w Topolinie, drzewa i krzewy związane z dolinami rzek. W trakcie spaceru obserwacje przyrodnicze (m.in. rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych) oraz wybrane zabawy i zajęcia terenowe: mierzenie wieku drzewa, karta pracy „Drzewa i krzewy”, “Znajdź wśród drzew swego przyjaciela”, “Leśne zagadki”, „Dźwięki natury”, „Leśny zwierz”, „Naturalne wzory”, „Naturalne obrazy”.
Kolacja
Warsztaty manualne – własnoręcznie wykonane pamiątki z zielonej szkoły
Dzień 5
Śniadanie
Ewaluacja przez zabawę: "Koszyczek szczerości" oraz "Alfabet Mielnika". Wręczenie dyplomów "Młodego Ekologa" i ślubowanie ekologiczne na podstawie Zielonego Kodeksu Młodego Ekologa.
Obiad
Wyjazd z ośrodka.